Конспект уроку Наша дружна сім'я план-конспект уроку по навколишнього світу (2 клас) на тему. Відкритий урок з навколишнього світу "наша дружна сім'я" Наша дружна сім'я навколишній

Для кожної людини величезну цінність представляє його сім'я. Це найближчі люди, які оточують нас з народження: батьки, бабусі і дідусі, брати і сестри. Від того, які стосунки панують в родині, залежить і те, щасливий чоловік чи ні, чи зможе він побудувати міцну і щасливу сім'ю, коли подорослішає.

Історія створення сім'ї

Вчені до цих пір не можуть точно сказати, як і ким була утворена перша сім'я. Завдяки археологічним розкопкам в печерах стало відомо, що стародавні люди жили невеликими групами. Правда, визначити, чи були це сім'ї в теперішньому розумінні, неможливо. Але навіть в ті далекі часи чоловіки добували їжу для своєї групи, а жінки дбали про потомство.

Мал. 1. Первісні люди.

Сім'ї існували ще в первісному суспільстві, адже об'єднаним загальним спорідненістю людям було набагато простіше виживати в суворому світі:

  • захищатися від ворогів і диких звірів;
  • добувати їжу;
  • ростити дітей.

Зараз сім'я - це група людей, пов'язаних між собою шлюбними або родинними відносинами, моральною відповідальністю один перед одним, спільним господарством.

Мал. 2. Кілька поколінь однієї родини.

Під одним дахом в одній сім'ї можуть жити кілька поколінь. Покоління - це одночасно живуть люди одного віку. Наприклад, старше покоління - це наші бабусі і дідусі, середнє покоління - батьки, а молодше - діти.

Моя родина Моя фортеця

Щоб сім'я була міцною, дружною, дуже важливо, щоб всі члени сім'ї вели себе відповідно. Сім'ю можна назвати щасливою, якщо всі близькі родичі:

ТОП-4 статтіякі читають разом з цією

  • люблять і поважають один одного;
  • надають допомогу і підтримку у важких ситуаціях;
  • піклуються одне про одного;
  • разом проводять вільний час.

Не варто забувати і про те, що культура спілкування має бути присутня не тільки в школі або на роботі, але і, перш за все, в своєму будинку. Як часто ви говорите батькам, що любите їх, цікавитеся їхнім самопочуттям?

Чи пропонуєте мамі допомогу по дому, особливо, коли вона втомилася після роботи? Чи не забуваєте дякувати за смачно приготований сніданок або куплену обновку?

Доброзичливе ставлення, ввічлива мова, культурна поведінка - все це також відноситься до поняття «дружне сімейство». Адже люблячі люди ніколи не будуть кричати один на одного, говорити образливі слова, сваритися через дрібниці. Так що культура поведінки має велике значення в кожній родині.

Мал. 3. Сімейні традиції.

Зв'язок між близькими родичами зміцнюється і за рахунок сімейних традицій. У перекладі з латинської мови слово «традиція» означає «передача». Традиції передаються від одного покоління іншому, від старших членів сім'ї до молодших. Наприклад, походи в ліс, сімейні чаювання у вихідні дні, вечірнє читання книг - все це відноситься до усталених сімейних традицій.

Що ми дізналися?

При вивченні теми «Наша дружна сім'я» за програмою навколишнього світу 2 класу ми дізналися, як і для яких цілей древні люди створювали сім'ї. Ми з'ясували, що представляє собою сім'я в сучасному суспільстві, яка характеристика по-справжньому дружній і щасливій сім'ї.

Тест по темі

оцінка доповіді

Середня оцінка: 4.6. Всього отримано оцінок: 293.

Конспект відкритого уроку навколишнього світу у 2 класі (ФГОС)

Тема: «Наша дружна сім'я»

Предмет, клас: Навколишній світ 2 клас

УМК: «Школа Росії», автор Плешаков А.А.

Тема: "Наша дружна сім'я"

цілі: формувати навички культури спілкування і поведінки в сім'ї

Плановані освітні результати:

особистісні:

    Розвиток пізнавального інтересу і мотивів, спрямованих на вивчення даної теми.

    Розвиток навичок співпраці з дорослими і однолітками, уміння не створювати конфліктів і знаходити виходи зі спірних ситуацій.

    Розвиток усвідомлення необхідності культури спілкування в родині.

    Пояснювати з позиції загальнолюдських моральних цінностей, чому конкретні вчинки можна оцінити як хороші або погані.

метапредметние:

Регулятивні УУД:

    Уміння знаходити і формулювати проблему уроку разом з учителем.

    Уміння слухати співрозмовника і вести діалог, визнавати можливість існування різних точок зору і права кожного мати свою, викладати свою думку та аргументувати свою точку зору і оцінки подій.

    Здатність слухати, спостерігати і робити самостійні висновки.

Пізнавальні УУД:

    Орієнтуватися в підручнику, довідковій літературі та інших джерелах.

    Здобувати нові знання, використовуючи підручник і інформацію, отриману на уроці.

    Оволодіння логічними діями порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, побудови міркувань.

    Розвиток здібностей до творчого мислення.

комунікативні УУД:

    Донести свою позицію до інших, оформляти свою думку в усному мовленні.

    Спільно домовлятися про правила роботи в групі, в парі.

Предметні:

    Вибирати із запропонованих важливі для сімейного життя умови

    Вміти розрізняти родинні взаємозв'язку.

    Визначати роль в житті людини культури сімейного спілкування

устаткування:

Для вчителя:

    Фотографії сімей учнів.

    Комп'ютер, мультимедиапроектор, інтерактивна дошка.

    Презентація.

    Назва теми уроку: «Наша дружна сім'я».

    Картки зі словами: «сім'я», «покоління», «традиції» та їх значеннями,

    Тлумачні словники С. І. Ожегова, закладки зі словами «покоління», «традиції»

    Лист дли самостійної роботи«Ознаки дружної родини» .

    Відгадки до загадок на магнітах, магнітна дошка

    Устаткування для будівництва «будинку мрії»: «цеглинки» (8 шт.) З набору «Чарівні мішечки», 2 будиночки, 2 забору, 2 куща з наклеєними словами.

    Ляльки, що зображують членів сім'ї ( «Чарівні мішечки»).

Для учнів:

    Смайли.

    Олівці, фломастери, ручки.

    Підручники: Навколишній світ. 2 клас, частина 2.

    Робочі зошити до підручника Навколишній світ 2 клас.

    Фішки ( «Математичні кораблики»)

    Листи дли самостійної роботи «Ознаки дружної родини».

    Фотографії, що зображують членів сім'ї, взаємодопомога, сімейні традиції, тексти виступів.

    Презентації для виступів ..

Попередня робота: кожній родині заздалегідь дається завдання - скласти розповідь про свою сім'ю, принести сімейну фотографію, підготувати розповідь про сімейні традиції.

Одному учневі дається завдання: знайти в різних джерелах визначення слова «сім'я»

Хід уроку:

I. Організація класу

Привіт, хлопці і шановні гості. Мені дуже приємно бачити вас усіх. Сьогодні ми зібралися на незвичайний урок творчості, любові, радості і доброти.

II. Актуалізація знань.


- Подивіться на дошку. Що ви бачите? А хто зображений на цих фотографіях?
- Це найближчі для вас люди. Як можна, одним словом назвати всіх близьких вам людей?
- Виходячи з цього, сформулюйте тему нашого сьогоднішнього уроку. (Сім'я)

Раніше ми вже багато говорили з вами про сім'ю: готували проекти на тему «Моя сім'я», у нас проходив класна година на тему «Головне - разом» та ін. (Демонстрація виставки)

Про що ж піде мова сьогодні?

III. Самовизначення до діяльності

А чи може людина жити один і називати себе сім'єю?
- Послухайте історію, яка сталася з одним хлопчиком:
Давним-давно жив хлопчик. Він жив зовсім один. Його ніхто не виховував, ніхто не карав, ні з ким він не ділився. І було цьому хлопчику дуже сумно.

Одного разу він відправився на берег моря. І раптом йому назустріч вийшов сивий старий. І був дуже старий, але дуже мудрий.
- Куди ти йдеш? - запитав старий.
- Я йду шукати місце, де мені не буде так самотньо.
- Я знаю, як тобі допомогти. Ходімо зі мною, - запропонував старий. Він навів хлопчика в свій будинок, де жили його діти, внуки, правнуки.
- Подивися, - сказав старий. - Всі ми живемо в одному будинку, разом радіємо, разом сумуємо, разом їмо те, що дала нам природа, допомагаємо один одному. Залишайся! Я буду тобі дідом, мій син і його дружина стануть тобі батьком і матір'ю, а мої внуки будуть тобі братами і сестрами.
Хлопчик залишився, і через деякий час зрозумів, що тільки тепер навчився радіти і став по-справжньому щасливим. А сталося це тому, що у нього з'явилася СІМ'Я.

Що ж з'явилося у хлопчика в родині? (Спілкування)

Абсолютно вірно. Ми починаємо вивчати розділ: «СПІЛКУВАННЯ» І поговоримо сьогодні про сім'ю. Отже, тема уроку: «Наша дружна сім'я». / Слайд 1 /

На уроці ми повинні будемо з'ясувати: Що таке сім'я? Що об'єднує членів сім'ї? Як називають членів сім'ї? Як називають людей одного віку?

А зараз давайте з'ясуємо значення слів, про які піде мова на уроці.

IV . «Відкриття» нового знання. словникова робота / Слайд 2 /

1) - Перш ніж ми з вами почнемо знайомитися з правилами спілкування і поведінки в сім'ї, давайте дізнаємося, а що ж такесім'я ? Наш учень Бурлаков С. попрацював будинку з енциклопедією, словником, Інтернетом, і ось що у нього вийшло(Виступ).

Доповнення вчителя:

1. Сім'я - група людей, яка пов'язані між собою шлюбними або родинними відносинами (а також відносинами з узяття дітей на виховання), спільним побутом, взаємною моральною відповідальністю

( Матеріал з Вікіпедії - вільної енциклопедії )

Але мені ближче поняття, яке дано в словнику Ожегова.

2. Сім'я - це група живуть разом близьких родичів. (Вивішується визначення на дошці)

3. У слові «сім'я», приховано слово «сім», це означає, що раніше сім'я складалася не з 3-4 чоловік, а з 6-7. - Старовинна сім'я

Але і в наш час є дуже великі сім'ї, наприклад Іспанська сім'я

американська сім'я

Хлопці, а ви знаєте, що і в нашому класі у деяких хлопців великі сім'ї. Слово надаємо Афанасьєву Е.

2) Робота зі словником (Робота в парах)

Кожній парі я видам слово, яке вам потрібно розшифрувати і знайти його тлумачення в словнику.

покоління - одночасно живуть люди близького віку.

Традиції - то, що перейшло від одного покоління до іншого, що успадкована від попередніх поколінь.

3) Робота з підручником.

Розгляньте малюнок у підручнику на с. 42 і розкажіть, як проводять вільний час в родині Сергія і Наді.

Як ви думаєте, що такекультура спілкування ? (Ввічлива мова, культурна поведінка, добре, шанобливе ставлення до людини)

Чи потрібна вона в родині? Чому? (Культура спілкування потрібна нам, щоб сім'я була дружна і щаслива)

Чи можна ображати того, хто тебе любить? (Не можна, тому що вони люблять і піклуються про нас)

Сім'я - це сім я, а значить, сім'я - це постійна допомога і підтримка один одному.

Розгляньте на с. 43 підручника і розкажіть, як дорослі допомагають дітям і діти дорослим в сім'ї Сергія і Наді.

Фішками накрийте ті картинки, на яких зображено те, що буває в твоїй родині.(практична робота)

А як ще допомагають один одному в родині? Розкажіть про свої домашні обов'язки. (Виступ).

А хто живе в одній сім'ї з бабусями або дідусями? Розкажіть про них. (Виступ Мішина І.).

V .Первічное закріплення.

Самостійна робота в групах «Ознаки дружної родини» з подальшою перевіркою по слайду 3

А тепер давайте подумаємо, що ж об'єднує всіх членів сім'ї. Для цього прочитайте пропозиції на дошці і знайдіть ті, якіможуть бути ознакою хорошого і дружної сім'ї-1 ряд іне можуть - 2 ряд:

1. Члени сім'ї кожен день сваряться, ображають один одного.

2. Члени сім'ї люблять і не ображають один одного.

3. Живуть в одній квартирі.

4. Для кожного члена сім'ї своя окрема квартира.

5. Разом займаються домашнім господарством.

6. Кожен член сім'ї відпочиває окремо.

7. Разом розподіляють гроші на покупки.

8. Разом відпочивають і проводять свій вільний час.

9. У кожного свій гаманець.

10. У кожного члена сім'ї своє господарство.

VI .Фізкультмінутка Актуалізація знань (слайд 4)

загадки:

1. Вона краще за всіх на світі,

Без неї прожити не можна.

Є вона у Каті, Петі

І, звичайно, у мене. (ненька)

2. Шафа важкий хто посуне?
Хто розетки нам полагодить,
Хто все полички приб'є,
У ванній вранці хто співає?
Хто в машині за кермом?
На футбол ми з ким підемо? (тато)

3. На нього дивлюся завжди

І беру з нього приклад.

Він на тата так схожий!

Але тільки з сивиною - і що ж? (Дідусь)

4. У мами робота, у тата робота,

У них для мене залишається субота!

А з нею я вдома завжди,

Вона не сварить мене ніколи! (Бабуся)

5. Мамі на радість, татові в нагороду,

Він з'явився, спадкоємець - відрада.

Рідний, нетямущий, гудзики-очі -

Йому все увагу, турбота і ласки. (Син)

6. Радість в очах, в очах диво,

У сім'ї у нас нині ще поповнення!

У будинку у нас з'явилася дівчина!

Тепер я їй брат, а вона мені ... (сестричка)

7. Вона все на світі пам'ятає і знає

І бабуся мамою її називає!

І часто приходять до неї в будинок доктора

Вона ж мені пра ..., вона ж мені пра ... (бабуся)

8. У мами сестра

Веселіше не знайдете!

Їй дуже пишаюся

Адже вона моя ... (тітка)

9. До нас приїхав татів брат.

Зустрічі з ним я дуже радий!

Він твердить, в очі мені дивлячись:

«Руку тисни, адже я твій ... (дядько)

10.В мультфільмі за казкою Володимира Сутеева «Мішок яблук» заєць часто повторював, що його вдома чекають: «... чотири синочка і лапочка- ...» (дочка)

11 Переведи на російську мову: der Bruder (брат)

12 Як називають сина брата або сестри? (Племінник)

Первинне закріплення. Робота з відгадки

Зберіть в групи людей одного покоління. Розгортання дискусії з проблеми: до якого покоління віднести сестричку і брата

VII . Продовження роботи по темі уроку. Знайомство з традиціями сімей

(Слайд 5)

Ніщо так не зближує членів сім'ї, як сімейні традиції. Скільки прекрасних традицій живе в сім'ях! Про традиції своєї сім'ї нам розкажуть: Игошин Н., Єлісєєв С.І сім'я Родіонова.(Виступ учнів і їх батьків)

VIII . Рефлексія (слайд 6) .Проектная творча діяльність.

Давайте продемонструємо, як ми засвоїли урок, а також виявимо свою творчість. Ви зараз будете створювати «будинок своєї мрії». При створенні будинку використовуйте ті будівельні матеріали, на яких написані ті слова, які, на ваш погляд, потрібні для дружної сім'ї.

А чи може будинок мрії стояти порожнім? Як ви думаєте, хто в ньому повинен жити? (Заселення будинку членами сім'ї)

(Діти виконують роботу під фонограму пісні «Моя сім'я»

IX . Підведення підсумків уроку

X . Домашнє завдання.

Підручник: стр.42-45,

Робочий зошит: стор.25. № 3, 5

Творче завдання: «Історія моєї родини» (-Хто і що допоможе краще пізнати, дослідити історію своєї родини? (бабусі і дідусі, альбоми з фотографіями)

Розпитай своїх тат, мам, бабусь і дідусів, і постарайся продовжити гілки спорідненості якнайдалі в минуле, підписуючи повні імена і дати народження своїх родичів.)

аналіз уроку

урок

Тип уроку:комбінований

мета:

- формування цілісної картини світу і усвідомлення ме-ста в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання і емоційно-ціннісного осмислення навчального особистого досвіду спілкування з людьми і природою;

завдання:

Предметні

Навчаться пояснювати, що таке культура спілкування.

Отримають можливість навчитися усвідомлювати цінність традицій своєї родини

метапредметние

Регулятивні УУД:

Розуміти навчальне завдання уроку і прагнути її виконати;

Враховувати виділені вчителем орієнтири дії в новому навчальному матеріалі.

Пізнавальні УУД:

будувати міркування у формі зв'язку простих суджень;

Комунікативні УУД:

Будувати зрозумілі для партнера висловлювання.

особистісні

Навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу;

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності;

Знання основних моральних норм

Основні види діяльності учнів

Розповідати по малюнків і фотографій підручника про сімейні взаємини, про сімейній атмосфері, загальних заняттях;

Формулювати поняття «культура спілкування»;

Обговорювати роль сімейних традицій для зміцнення сім'ї;

Моделювати ситуації сімейного читання, сімейних обідів.

Основні поняття

Сім'я: мама, тато, сестри, брати, бабусі, дідусі. Родовід. Сімейні традиції. Моральність.

Перевірка готовності до засвоєння нового матеріалу

Скільки чоловік у твоїй родині?

Як їх звати? 2.

Як ставляться один до одного чле-ни сім'ї?

Вивчення нового матеріалу

« Сім'я -це об'єднання людей, згуртованих спільними інтересами »(по Ожегова С.І.)

Сім'я і сімейні цінності

3. Ви помічали схожість в словах «рідні», «родичі», «рідня»? Всі вони від слова «рід». Від нього і «Родовід» - історія родини в декількох поколіннях.

види родоводів

перший вид починає будуватися від вас і переходить до інформації про ваших далеких родичів. Як правило, потім йде батько, дідусь, прадід і т.д.

Главою другого виду є найстаріший засновник, а потім перераховуються всі його нащадки, в тому числі і ви. Така родовід допомагає широко поглянути на рід, його діяльність протягом багатьох часів

Осмислення і розуміння отриманих знань

Родовід Іванови Петрови

Самостійне застосування знань

Зразок презентації про сім'ю

Домашнє завданняуч.с.42-47, раб. тетр. С. 23-25

Джерела інформації:

А. А. Плешаков підручник, робочий тетрадьОкружающій світ 2класс Москва

«Просвещение» 2014

Хостинг презентацій навколишній світ

Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад ліцей № 4 міста Данкова

Навколишній світ

Учитель - Балашова

Маргарита Валентинівна

Тема уроку: Наша дружна сім'я

Мета уроку : формування навичок культури спілкування та поведінки в сім'ї, розширення уявлень дітей про сім'ю, про домашні справи дорослих і дітей, про можливість взаємодопомоги між членами сім'ї.

завдання:

освітні: формувати уявлення дітей про сім'ю, удосконалювати уміння правильно називати членів сім'ї.

Розвиваючі: сприяти розвитку: усного мовлення, оперативної пам'яті, довільної уваги, наочно-дієвого мислення, творчих здібностей учнів, навичок роботи в групі, вміння ставити питання, знаходити потрібну інформацію.

виховні : Пробуджувати інтерес до предмету через прислів'я, пісні; виховувати культуру поведінки при фронтальній, групової та індивідуальної роботи, уважне і дбайливе ставлення до близьких людей.

УУД:

особистісні: усвідомлюють поняття «сім'я», почуття любові і поваги до членів сім'ї, турбота про близьких.

регулятивні: формулюють мету на уроці за допомогою вчителя; визначають проблему уроку; промовляють послідовність дій на уроці; оцінюють правильність виконання дії; планують свою дію відповідно до поставленим завданням; вносять необхідні корективи в дію після його завершення; висловлюють своє припущення.

комунікативні: навчаються оформляти свої думки в усній формі; слухати і розуміти мову інших; знаходити необхідну інформацію з джерела.

Пізнавальні : орієнтуються в своїй системі знань: відрізняють нове від вже відомого за допомогою вчителя; добувають нові знання: знаходять відповіді на питання, використовуючи підручник, ІКТ, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці.

устаткування:

- проектор, презентація;

Чисті аркуші паперу;

фішки; клей, рукавички з кольорового бумагі.нарісованное дерево;

Картки для роботи в групі.

Хід уроку

I. організаційний момент

    Для хлопців дзвенить дзвінок,

    Починається урок.

    Час даром не втрачайте,

    На питання відповідайте,

    Дружно тему обговорюйте.

    Не мине ваш даром працю,

    Знанья користь принесуть.

    Актуалізація знань.

1. Індивідуальна робота по картці.

    Підкресли назви тих частин тіла людини, які відносяться до його зовнішній будові.

голова, шия, головний мозок, легені, серце, тулуб, руки, шлунок, ноги, кишечник, груди, спина

    Підпиши назви внутрішніх органів людини.

_
_____________________________

______________________________

______________________________

______________________________

______________________________

    З'єднай стрілками справи і час доби.

Відхід до сну

Уроки в школі

прогулянка

    Закінчи правила:

Чистити зуби треба _______ рази в день.

Перед їжею потрібно обов'язково _____________ ___________.

Світло при листі повинен падати _________________.

    Які з знаків позначають пішохідні переходи? Розфарбуй їх правильно.


    Обведи червоним олівцем отруйні гриби.


2.Фронтальная робота.

Який орган управляє роботою всього організму?

Який орган змушує кров рухатися по всьому тілу людини.

Знайди невірне висловлювання.

A) Щоб не хворіти, треба дотримуватися правил особистої гігієни.

Б) Щоб не хворіти, треба дотримуватися режиму дня.

B) Щоб не хворіти, треба їсти тільки овочі і фрукти.

Ознаки якої хвороби перераховані: болі в горлі, сльозяться очі, температура?

Яке транспортний засіб не обходять ззаду?

Яка речовина на кухні є небезпечним?

За яким телефоном викликають пожежників?

Де можна збирати гриби?

Який вислів є вірним?

A) Купатися краще поодинці.

Б) Не можна купатися в незнайомому місці.

B) Добре купатися в холодній воді.

3. Тест

Тема: «Небезпечні незнайомці».

1.Виберіте неправильне твердження:

1. Двері можна відкривати, якщо дзвонить незнайомий чоловік.

2. Якщо в двері дзвонить листоноша, монтер, лікар, міліціонер, все одно не відкривай, якщо ти не знаєш цих людей.

3. Злочинець може переодягнутися в будь-яку форму.

2.Що ви відповісте, якщо незнайома людина запитає по телефону, чи вдома батьки

1. Що батьків, немає вдома;

2. Що батьки вдома, але зайняті;

3. Коли прийдуть батьки. 3. Що можна приймати від незнайомих людей?

1. Цукерки;

2. Гроші;

3. Іграшки,

4. Нічого не брати.

4. Що не можна робити, якщо незнайома людина намагається відвести тебе силою?

1. Вириватися, втекти,

2. Кинутися за допомогою до перехожих,

3. Кричати щосили, привертаючи увагу.

4. Спокійно піти з незнайомцем.

5. У якому випадку можна поїхати з незнайомцем на машині?

1. Якщо ти не встиг на автобус, тролейбус,

2. Якщо він приїхав за дорученням батьків;

3. Ні в якому разі.

4. Якщо ти запізнюєшся.

5. Якщо він просить показати дорогу.

6. Що робити, якщо незнайомець намагається відкрити двері?

1. Зателефонувати «02», повідомити свою точну адресу.

2. Зателефонувати батькам, бабусі, сусідам.

3. Приготувати предмет для удару;

4. Відкрити двері і впустити незнайомця.

7. Чи можна грати з настанням темряви?

1. Так, можна. 2. Можна, з друзями. 3. Не можна.

3. Самоперевірка

III. Самовизначення до діяльності.

Я розповім вам історію, яка сталася з одним хлопчиком.

А ви, хлопці, намагайтеся простежити, як змінювалося настрій нашого героя, щоб потім поміркувати, висловити свою думку, чому це відбувалося, і визначити тему уроку.

«Жив-був хлопчик. Одного разу він бавився і випадково розбив мамину улюблену вазу! Миша злякався, що мама зараз увійде і побачить, що це він зробив. Він подумав, що було б добре стати «НЕВИДИМКОЮ». Мама увійшла в кімнату подивилася навколо, але Мішу не побачила. Миша зрозумів, що його бажання здійснилося, і дуже зрадів!

Він побіг на вулицю до друзів. Вони розмовляли один з одним, сміялися. Миша марно намагався звернути на себе увагу. Йому дуже хотілося похвалитися, що він невидимка. Він підбігав то до одного, то до іншого хлопчикові і промовив до нього щось смішне, навіть цукерки пропонував. Але хлопці просто не помічали його. Міші стало нудно, і він побіг додому. У дворі він побачив, що мама стоїть на балконі і чекає його.
- Мама, ось він я! - закричав Мишко. Але мама не бачила і не чула його, тому нічого не відповіла сину.
- Я не хочу бути невидимкою, - заплакав Міша. - Хочу, щоб мама мене бачила! Дуже погано бути невидимкою! Дуже погано бути одному! І Мишко знову став звичайним хлопчиком .

Зацікавила чи вас ця історія?

Що особливо запам'яталося?

Як же змінювалося настрій хлопчика?

Чому Міша спочатку був задоволений, що він став невидимкою?

Розшифруйте ребус.

- Як ви думаєте, яка тема нашого уроку? (Спілкування, сім'я)

Так, ми починаємо вивчати великий розділ підручника «Спілкування». У своєму житті ми спілкуємося з різними людьми. Люди діляться один з одним своїми переживаннями, радощами, захопленням, сумом. Людина не може жити без спілкування з іншими людьми. Ми вирушаємо в подорож по країні спілкування. Ми починаємо вивчати розділ «Спілкування», а тема нашого уроку «Наша дружна сім'я». Чому ми будемо вчитися на уроці?

IV. Робота по темі уроку. 1.Прочитайте висловлювання Л. М. Толстого. Як ви розумієте ці слова? «Щасливий той, хто щасливий у себе вдома» Л. М. Толстой Родина кожного з нас починається з рідної домівки, з сім'ї. А що таке у вашому розумінні сім'я?

З ким ми спілкуємося? (З однокласниками, вчителями, батьками і т. Д.)

З ким частіше? (з батьками).

Де відбувається спілкування? (В школі, на вулиці, вдома і т.д.)

А хто найближчі люди для кожного з вас? (Батьки, бабусі і дідусі ... - сім'я)

Вимовте слово «сім'я». Які слова в ньому заховані?

Хто знає, чому саме 7?

З кого складається сім'я? (Тому що найближчі люди - мама, тато, 2 бабусі, 2 дідусі і Я. Ось і виходить число 7.)

Спілкування з людьми у кожної людини починається в родині.

- Як ви розумієте слово "сім'я"?

1) Сім'я - група людей, які пов'язані між собою родинними відносинами

2) В словнику Ожегова записано так:

Сім'я - це група близьких родичів, які живуть разом

3) Сім'я ділиться на 2 слова «сім» і «я» - це семеро як я, адже в родині все чимось схожі один на одного: особою, голосом, поглядом, характером: можуть бути спільні інтереси і улюблені заняття

Сім'я - найголовніше в житті для кожного з нас. Сім'я - це близькі та рідні люди, кого ми любимо, з кого беремо приклад, про кого піклуємося, кому бажаємо добра і щастя.

- Що ж може об'єднувати членів сім'ї? (Турбота один про одного, ніжність, любов, ласка, турбота). 2. Самостійна робота в групах «Ознаки дружної родини»

А тепер давайте подумаємо, що ж об'єднує всіх членів сім'ї. Для цього прочитайте пропозиції на дошці і знайдіть ті, які можуть бути ознакою хорошого і дружної сім'ї 1. Члени сім'ї кожен день сваряться, ображають один одного.

2. Члени сім'ї люблять і не ображають один одного.

3. Живуть в одній квартирі.

4. Для кожного члена сім'ї своя окрема квартира.

5. Разом займаються домашнім господарством.

6. Кожен член сім'ї відпочиває окремо.

7. Разом розподіляють гроші на покупки.

8. Разом відпочивають і проводять свій вільний час.

9. У кожного свій гаманець.

10. У кожного члена сім'ї своє господарство.

2 . Яку сім'ю можна назвати дружною? - сьогодні про це дізнаємося. Звернемося до сім'ї наших друзів, Сергії та Наді. Відкрийте підручники на стор. 46. Розгляньте малюнок. Розглядаючи малюнок, ми не можемо чути, про що беседуютнаші герої, як звертаються один до одного. Спробуємо оживити картину. - Як ви думаєте, про що вони розмовляють? Як звертаються один до одного?

Підсумок: вони розмовляють шанобливо, ввічливо, вони уважні і дбайливі один до одного.

Сценка. Послухайте уважно і скажіть:

До дідуся і бабусі Настя і Володя,
В гості на оладки в вихідний приходять.
Онук Володя попросив: - Дід, налий мені чаю.
Дід голову схилив, Вові відповідаючи:
- Погано чую я внучок, не рівня тобі я.
Я вже адже дідок, ось і слух слабшає.
Настя бабусі грубить: - Ти не бачиш чи що,
Що сільничка тут варто, на столі без солі? »
Насті бабуся у відповідь: - Я ж бачу погано,
Мені вже чимало років, допоможи мені малюк.
Стало після цих слів соромно дітям дуже.
Вова каже: - Чи готовий! Я в усьому допомогти їм ».
- Та й мені не по собі, Настя вторить братові -
У тому, що стали ви слабкіше, ви не винні!
Через багато, багато років ми такі будемо.
Я - бабуся, Вова - дід, все старіють люди.
Очки, вушка заболят і у нас, колись.
Так розумно говорять славні хлопці!
Ставлять самі все на стіл чай по чашках ллється.
Тут і дідусь розцвів, бабуся сміється!
Ви, хлопці, ніколи близьким не грубо.
Діда з бабусею завжди від душі любите!

Що вам не сподобалося в вчинках дітей?

Чого вони не врахували? (Що дідусь з бабусею старенькі)

Чи можна грубити старшим: мамі, татові, дідусеві, бабусі?

Які ввічливі слова ви використовуєте в своїй промові при спілкуванні з дорослими?

а) здрастуйте, привіт, добрий день (вітання)

б) до побачення, поки, щасливої \u200b\u200bдороги (прощання)

в) вибачте, вибачте, винен (вибачення)

г) спасибі, дякую (подяка)

д) будьте ласкаві, будь ласка (прохання)

3.Культура спілкування.

Як ви думаєте, що таке культурне спілкування? (Ввічлива мова, культурна поведінка, добре, шанобливе ставлення до людини) - А є такий вислів культура спілкування. Чи потрібна вона в родині?
Висновок. Культура спілкування - ввічлива мова, культурна поведінка, добре, шанобливе ставлення до людини.

(Культура спілкування потрібна нам, щоб сім'я була дружна і щаслива)

Папа розбив
дорогоцінну вазу
Бабуся з мамою
Нахмурились відразу.
Але тато знайшовся:
Глянув їм в очі
І боязко і тихо
"Вибачте" сказав.
І мама мовчить,
Посміхається навіть.
- Ми купимо іншу,
Є краще в продажу ...
Вибачте - Здавалося б,
Що в ньому такого?
А ось адже яке
Чудове слово!
- Хлопці, а ви знаєте, чому тата так легко пробачили? Як ви попросите прощення? Чи можна грубити один одному, давати образливі прізвиська, ображати молодших? (...)
4. Взаємодопомога в сім'ї
мета
. Будьте уважні, ви повинні зрозуміти без чого ще, не можна жити в родині.
Вова плаче тонко-тонко
І очі тре кулаком:
- Я вам зовсім не дівчисько
- Не піду за молоком!
Мама дивиться без посмішки:
- Що ж зробиш помилку,
Мені не будеш допомагати,
Чи не пущу тебе гуляти.
Постояв, подумав він:
- Ну, давай вже свій бідон.
Вові сумно і прикро,
Він крокує стороною:
Може так не буде видно
Всім бідона за спиною?
Дядько з довгими вусами,
Височенний як батько,
Усміхнувся: «Видно мамі
Допомагаєш - молодець ».
І вже не стороною -
Вова гордо йшов додому.
Хоч по сходах скакав,
Молоко не розлив.
- Мама, що ще купити?
Я можу ще сходити!
- Отже, про що була ця сценка? (Треба допомагати старшим у сім'ї)
Висновок. Ставтеся з повагою до всіх членів сім'ї, намагайтеся допомогти і самі не соромтеся попросити допомоги.
5. Разом виконувати роботу по дому
Тато з мамою на заводі,
Варить бабуся обід,
А у Ліди і Володі
Ніякого діла немає.
Ходять нудні з ранку
І братик і сестра.
Дід стукає, відерце лагодить,
Підкликав до себе внучат.
«З якої такої причини
Малюки мої мовчать?
Я ось старий, а мені не нудно »,
- Каже суворо дід,
- «Пояснити можу науково
У чому тут криється секрет ».
Помовчав старий трохи,
А потім додав строго.
- Ви сюди погляньте внуки,
Ось на ці руки ...
На мозолясті руки.
Мовчки дивляться внуки
А на онуків дивиться дід:
- Ну, зрозуміло в чому секрет?

Знають дорослі і діти
Жити невесело на світлі
Якщо в житті справи немає.
- Про що нам розповіли хлопці?
Висновок. У родині все треба робити разом, допомагати один одному. 6. Робота з підручником. Розгляньте картинку на сторінці 47.
Виконаємо практичну роботу. Накрийте фішками картинки, де показано те, що буває не тільки в родині Сергія і Наді, але і в твоїй родині.

Як ще ви допомагаєте дорослим? (Відповіді дітей)

Висновок. Молодці! Дбайте про батьків, у них багато труднощів.
- Родичі піклуються одне про одного. Родичі допомагають один одному. - А яку сім'ю називають дружною? (Сім'я, в якій всі поважають ін. Ін., Піклуються ін. Про ін., Підтримують і допомагають ін. Ін., Разом проводять вільний час ...).

З'являється плакат «Не забувай виконувати доручення батьків»

7. Читання вчителем легенди «Як з'явилася дружна сім'я».

Про дружних сім'ях складають легенди. Послухайте одну з них.

Давним-давно жила сім'я, в якій було 100 осіб, але не було між ними згоди. Втомилися вони від сварок і чвар. І ось вирішили члени сім'ї звернутися до мудреця, щоб він навчив їх жити дружно і счастліво.Мудрец уважно вислухав прохачів і сказав: «Ніхто не навчить вас жити щасливо, ви повинні самі зрозуміти, що вам потрібно для щастя». Зібралася ця величезна родина на сімейну раду і вирішили: «Нехай кожен напише тільки одне слово, яке вважає важливим для щастя сім'ї». Написали по одному слову.

Як ви думаєте, які слова написала ця сім'я ? (Розуміння, любов, турбота, уважени е ...).

Якщо кожен член родини буде слідувати цим правилам, то в сім`ї пануватимуть мир і злагода. А значить, всі будуть щасливі.

8. Самостійна робота з самопроверкой (Робота в парах)
- Я роздам вам листочки, де треба буде вибрати висловлювання, які допомагають родині жити весело і щасливо. Ці висловлювання треба підкреслити.

Відповідають з місця. Якщо інші згодні, то показують зелений світлофор, якщо не згодні - червоний.)
Що потрібно робити, щоб ваша сім'я жила весело і щасливо? Підкресліть.

    Допомагати один одному.

    Дивитися телевізор.

    Чи не прибирати в кімнаті.

    Разом відпочивати.

    Пізно вставати і пізно лягати.

    Піклуватися про молодшою \u200b\u200bсестричкою і братиком.

    Допомагати батькам, бабусям і дідусям.

    Просити купити собі іграшку.

    Вітати зі святами.

    Розповідати один одному новини. 9. Робота в групах.Вправа «Продовж речення»- Якщо б зараз до нас на урок прийшли найближчі вам люди, те, подумайте, щоб ви могли їм сказати, а допоможуть нам в цьому пропозиції, але вони не закінчені. Ваше завдання: прочитати і закінчити речення.

Я хочу, щоб мої мама і тато були ...
- Я люблю, коли бабуся ...
- Мої мама і тато для мене самі ...
- Я люблю своїх батьків за те, що ...
- Я довіряю своїм батькам ...
- Я люблю свого дідуся за те, що ...
- Я хочу своїм батькам побажати ...
- Свою сім'ю я вважаю ...
- Моя матуся для мене сама ... 8. Читання тексту на сторінках 44-45 підручника.Що таке традиція? Традиції - то, що перейшло від одного покоління до іншого, що успадкована від попередніх поколінь. покоління- одночасно живуть люди близького віку.

загадки:

1 . Вона краще за всіх на світі,

Без неї прожити не можна.

Є вона у Каті, Петі

І, звичайно, у мене. (ненька)

2 . Шафа важкий хто посуне?
Хто розетки нам полагодить,
Хто все полички приб'є,
У ванній вранці хто співає?
Хто в машині за кермом?
На футбол ми з ким підемо? (тато)

3. На нього дивлюся завжди

І беру з нього приклад.

Він на тата так схожий!

Але тільки з сивиною - і що ж? (Дідусь)

4. У мами робота, у тата робота,

У них для мене залишається субота!

А з нею я вдома завжди,

Вона не сварить мене ніколи! (Бабуся)

5 . Мамі на радість, татові в нагороду,

Він з'явився, спадкоємець - відрада.

Рідний, нетямущий, гудзики-очі -

Йому все увагу, турбота і ласки. (Син)

6. Радість в очах, в очах диво,

У сім'ї у нас нині ще поповнення!

У будинку у нас з'явилася дівчина!

Тепер я їй брат, а вона мені ... (сестричка)

7. Вона все на світі пам'ятає і знає

І бабуся мамою її називає!

І часто приходять до неї в будинок доктора

Вона ж мені пра ..., вона ж мені пра ... (бабуся)

8. У мами сестра

Веселіше не знайдете!

Їй дуже пишаюся

Адже вона моя ... (тітка)

9. До нас приїхав татів брат.

Зустрічі з ним я дуже радий!

Він твердить, в очі мені дивлячись:

«Руку тисни, адже я твій ... (дядько)

10. У мультфільмі за казкою Володимира Сутеева «Мішок яблук» заєць часто повторював, що його вдома чекають: «... чотири синочка і лапочка- ...» (дочка)

11 . Переведи на російську мову: der Bruder (брат)

12. Як називають сина брата або сестри? (Племінник)

Зберіть в групи людей одного покоління. Дискусія з проблеми: до якого покоління віднести сестричку і брата.

Про які сімейні традиції ви прочитали?

Які традиції є у \u200b\u200bвашій родині?

Для чого потрібні сімейні традиції?

Що ви можете зробити для збереження сімейних традицій?

10. Підсумок уроку.

1) Що означає слово «сім'я?» (З'являється плакат)

2) Як потрібно ставитися до старших в сім'ї?

3) Як потрібно ставитися до молодших?

4) Яку сім'ю можна назвати дружною?

Виберіть відповідь:

1. Де часто бувають свята.

2. Де разом відпочивають.

3. Де разом трудяться і відпочивають.

4.Где кожен робить свою справу.

5) Що ж головне в сім'ї, на чому будуються міцні сімейні відносини?
Правильно. Сім'я, в якій всі поважають один одного, еаботятся один про одного, підтримують і допомагають один одному, разом проводять вільний час - це дружна сім'я.

Сім'я - це щастя, любов і удача,

Сім'я - це влітку поїздки на дачу.

Сім'я - це свято, сімейні дати,

Подарунки, покупки, приємні витрати.

Народження дітей, перший крок, перший лепет,

Мрії про хороше, хвилювання і трепет.

Сім'я - це праця, один про одного турбота, Сім'я - це багато домашньої роботи.

Без чого на білому світі Дорослим не прожити і дітям?

Хто підтримає вас, друзі?

Ваша дружна СІМ'Я.

Це слово кожен знає,

Ні на що не проміняє !!!

VIII. Рефлексія.Проектная творча діяльність.

Давайте продемонструємо, як ми засвоїли урок, а також виявимо свою творчість. Ви зараз будете створювати «Будинок моєї родини». При створенні будинку використовуйте ті будівельні матеріали, на яких написані ті слова, які, на ваш погляд, потрібні для дружної сім'ї.

А чи може будинок мрії стояти порожнім? Як ви думаєте, хто в ньому повинен жити? (Заселення будинку членами сім'ї)

Побудувати Будиночок моєї родини У кожного на парті є лист з малюнком будинку. Вам потрібно буде побудувати будинок своєї мрії. -Прочітайте слова під цифрою 1, 2, 3, 4 і запишіть в віконцях ті слова, які на ваш погляд потрібні для дружної сім'ї. 1.Дружная, злісна, жорстока, любляча, весела, шкідлива, нестерпна, турботлива 2. Розуміння, недовіра, любов. 3. Жаліємо, дбаємо, співчуваємо, цінуємо, не цінуємо, не любимо. 4 . Підтримка, взаємодопомога, ворожнеча, злоба , недовіру . - Які ж слова для своєї родини ви вибрали? (Біля дошки 2 - 3 учні зачитують слова, характеристики своєї сім'ї) - Ну, що ж, я дуже рада, що ваші сім'ї дружні, в них живуть любов і розуміння.

(Діти виконують роботу під фонограму пісні «Моя сім'я»

З 2008 року 8 липня нашій країні почали відзначати свято, День сім'ї, любові та вірності. У свята є і свій офіційний символ, - ромашка. Ромашка - це найвідоміший і поширений квітка в Росії. Свято проходить в літній період, який традиційно асоціюється з квітами.

Сім'я - це слово рідне! Скільки там світла, добра і тепла! Як ми пишаємося своїми рідними За все їх заслуги, за все їх справи! Очі материнські нас зігрівають, Як сонця сяйво, вони гарячі. А руки батька від біди затуляють. Турбота рідних - як сонця промені!

IX. Підведення підсумків уроку

X. Домашнє завдання.

Підручник: стр.42-45,

Робочий зошит: стор.25. № 3, 5

Творче завдання: «Історія моєї родини» (-Хто і що допоможе краще пізнати, дослідити історію своєї родини? ( бабусі і дідусі, альбоми з фотографіями)

Розпитай своїх тат, мам, бабусь і дідусів, і постарайся продовжити гілки спорідненості якнайдалі в минуле, підписуючи повні імена і дати народження своїх родичів.)

Використана література:

А.А. Плешаков.Окружающій світ. Підручник для 2-го класу, 2 частина. Стор. 42-47;

А.А. Плешаков.Рабочая зошит для 2-го класу до підручника А.А. Плешакова «Навколишній світ» 2 частина

Е.М. Тихомирова. Поурочні розробки з предмету «Навколишній світ».

1.Асмолов А. Г. «Як проектувати універсальні навчальні дії в початковій школі»

2.Корбакова І.М. Терешина Л.В. Діяльнісний метод навчання: опис технології, конспекти уроків. 1-4 класси.- Волгоград: Учитель, 2006

    3. Шубіна Т.І. Діяльнісний метод в школі http://festival.1september.ru/articles/527236/ Казакова О.В., збоїв Н.А., ГАВРИЛКІН Н.І. Поурочні розробки з курсу «Навколишній світ». Універсальне планування, 2 клас. -

1. На с. 23-24 уяви всіх членів своєї родини. Наклей фотографії, підпиши імена, по батькові та прізвища. Напиши добрі слова про кожного зі своїх близьких! А про тебе нехай напише хто-небудь з рідних.

2. Підкресли, які домашні обов'язки ти виконуєш.

Роблю прибирання в своїй кімнаті , Квартирі.
Мию посуд.
доглядаю за кімнатними рослинами, тваринами.
Ходжу до магазину .

Що ще ти робиш по дому? Напиши.
Викидаю сміття, допомагаю татові лагодити що-небудь

3. За допомогою підручника запиши, що таке традиції.

Традиції це механізм накопичення, збереження і передачі досвіду від одного покоління іншому!

Випиши з тексту підручника слова і словосполучення, які розкривають значення традицій в нашому житті.

пам'ять народу, завдяки традиція мудрість старших передається молодим, душевне тепло, велика цінність, духовне багатство.

4. На прикладі народів свого краю розкажіть, як традиції проявляються:

  • в народному костюмі: на день міста і під час інших свят на площах і в Палаці Культури часто виступають танцювальні ансамблі в російських національних костюмах.
  • в національній кухні: ми, як і мої російські друзі, з задоволенням їмо борщ, щі, млинці з різними начинками, пельмені і пиріжки - це національні страви російської кухні.
  • в облаштуванні будинку: у бабусі мого друга, росіянкою за національністю, в кожній кімнаті обов'язково є «червоний кут» - поличка, на якій вона ставить ікони і свічки, а ще вона прикрасила будинок вишитими серветками і плетеними скатертиною.
  • в звичаях, обрядах, правилах поведінки: я з моїми російськими друзями з радістю чекаю традиційні для цього народу свята: Масляну, День Івана Купали, Великдень, Святки, Хрещення і Різдво. Деякі з цих свят є і в традиції нашого народу, наприклад, Великдень і Різдво, але день, коли їх треба святкувати може відрізнятися. Тому ми з друзями з великою радістю святкуємо такі свята два рази - по російських звичаїв і за звичаями мого народу.

5. Які традиції є у \u200b\u200bвашій родині? Запиши.

У нашій родині є багато традицій. Наприклад, коли у кого-то в сім'ї день народження, то ми приходимо його вітати рано вранці. Даруємо подарунки, листівки і обов'язково шоколадку. а потім всі разом йдемо снідати.

А 31 грудня, перед Новим роком, ми днем \u200b\u200bвлаштовуємо святковий обід, а потім відкриваємо вікно у вітальні і лягаємо спати. Поки ми спимо, Дід Мороз приносить нам подарунки. Ми прокидаємося і відразу починаємо їх дивитися. Це дуже весело!